Portakal Soslu Fırında Kızarmış Bütün Tavuk tarifi

Portakal Soslu Fırında Kızarmış Bütün Tavuk tarifi
10 Nisan 2015 1820 defa okundu 0 yorum

FIRINDA TAVUK

Portakal Soslu  Fırında Kızarmış Bütün Tavuk tarifi

Fırında kurutmadan ve dışı nar gibi kızarmış tavuk yapmak çoğu kişiyi korkutabilir. Bu yüzden çoğu insan bu işlem için fırın poşetlerini kullanır ben de zaman zaman kullanırım ancak fırın poşeti kullandığımızda dışındaki o çıtır deriyi elde edemeyiz daha yumuşak bir deri elde edilir.

Poşet kullanmadan lezzetli ve sulu bir tavuk elde etmek aslında çok da zor değil. Burada bahsedeceğim yöntemi kullanan herkes bu sonuca ulaşabilir yalnızca bazı püf noktalarına dikkat etmek yeterli. Buradaki zorluklarda en önemlisi tavuk göğsünün kurumasını engellemek ve lezzet katmak. Tavuğun göğüs eti yağsız olduğu için hem lezzetsizdir hem de çok çabuk kurur. Bunu aşmak aşağıda anlatacağım yöntemi kullanırsak çok kolay oluyor. Şimdi tarife geçelim.

Portakal Soslu Fırında Tavuk   Malzemeleri

Bir bütün tavuk

200 g tereyağı

Karabiber

Kekik mümkünse yeşil yoksa kuru da olur

Biberiye tercihen

Kırmızı biber

Kimyon

Mercan köşk

Sarımsak 2-3 diş

Tuz

3 büyük patates

3 orta boy soğan

İstediğiniz ve sevdiğiniz kök sebzeler

Portakal Sos İçin

1 portakal

1 kaşık un

Bir miktar su

Portakal Soslu Fırında Tavuk  Hazırlanışı

Başta da ifade ettiğim gibi tavuğun göğsünü lezzetlendirip kuruması engellemek bu işin en önemli kısmı. Bunun için çeşnilendirilmiş tereyağı yapacağız.

Soğuk Tereyağı ve baharatlar blandırda karıştırılır ve buzdolabında en az yarım saat bekletilir.

Daha sonra tavuğun göğüs eti ve derisi arasına tavuğun boyun kısmında parmaklarımızla ve elimizle bir boşluk açılır. Bu oluşturduğumuz boşluğa küçük parçalar halinde tereyağı koyulur ve her yerine nüfuz etmesi sağlanır. Bu işlem he  tavuk göğsünün kurumasını engeller hem de çeşnilerin tavuğun göğsünün lezzetlenmesini sağlar.  Derisi de karabiber, ve tuzla çeşnilendirilir.

Tavuk ızgara teline alınır bu işlem tavuğun her yerinin kızarmasını sağlar.

Tepsiye irice doğranmış kök sebzeler konur yağlanıp çeşnilendirilir.

Fırın maksimum ayarda önceden ısıtılmış fırına tavuk üste gelecek şekilde konur.

Alt kısma ise sebzelerimizi doğradığımız tepsi konur. Bu işlem sayesinde sebzelerin buharı tavuğu yanmaktan korur ve tavuktan damlayan lezzetli yağlarda tepsiye akar ve hayatınızda yediğiniz en iyi fırınlanmış sebzelere ulaşırsınız. Bir taşla iki kuş:).

Tavuk ve sebzeleri fırına koyar koymaz fırının ayarı 180 dereceye düşürür. Fırının sıcaklığı yavaş yavaş düşerken deri hemen kızarmaya başlar ve böylece tavuğun suyu içine hapsolur. Tavuğun kilosuna göre pişirme süresi kilo başına 20 dk. Ben ortalama 45-50 dakika pişiriyorum.

En önemli noktalardan bir tanesi de her et yemeğinde olduğu gibi pişen tavuğu fırından  çıktıktan sonra 10-15 dk bekletmek bu işlem tavuğun suyunu emmesini sağlar.

Portakal Sosu Tarifi

En iyi sos böyle tariflerde tepsinin dibinde kalan malzemelerin yağı ve suyu ile yapılır. Bunun için alt tepside biriken lezzetleri kullanmak çok lezzetli olur. (O yüzden tepsimin dibine ekmek banmak çok daha lezzetli olur. Çünkü bütün lezzet oraya birikir). Biz de bu nedenle buradaki lezzetleri kullanacağız.

Bunun için sebzeler alındıktan sonra tepsi ocağa konur ve ve bir kaşık un kavrulur.

Un iyice kavrulunca üzerine bir portakal suyu sıkılır ve dipteki lezzetler açığa çıkar.

Gerekirse bir miktar su eklenerek sos kıvamına gelene kadar pişirilir. Pişen sos bir süzgeçten geçirilir. Ve çok lezzetli kadife bir sos elde edilir.

Farklı turunçgillerde kullanılabilir.

Eğer bu adımları takip ederseniz muhteşem fırında tavuklar yapabilirsiniz.

Afiyet olsun…..

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.