Kaz Ekmeği (kaz tiridi) Nasıl Yapılır

Kaz Ekmeği (kaz tiridi) Nasıl Yapılır
24 Ocak 2018 2106 defa okundu 2 yorum

Kaz Ekmeği Nedir?

Kaz ekmeği yada diğer ismi ile kaz tiridi Samsun ve çevresinin en meşhur yemeklerinin başında gelir. Çocukluğumda kış aylarında hep birlikte yenen bu yemek özellikle özel günlerde yapılırdı.

Eskiden kaz tiridi odun ateşinin yanında çevirme yapılarak pişirilirmiş. Bu pişirme esnasında yağının siniye damlaması sağlanır ve orada kazın yağının birikme si sağlanırmış. Bilindiği gibi kaz yağı dünyanın en lezzetli yağları arasındandır. Bu biriken yağların üzerine yufka ekmekleri atılarak yağlanması sağlanırmış. Böylece hem çok lezzetli hem de oldukça besleyici bir yemek olan kaz ekmeği(kaz tiridi) ortaya çıkmış. Geleneksel olarak kaz ekmeği bulgur pilavı ve üstünde kaz eti ile birlikte servis edilir.

Her zaman kaz bulmak mümkün olmadığından bu tarifi tavuklu şekilde de yaptım eğer evinizde kaz yoksa Yalancı Kaz Ekmeği tarifine bakabilirsiniz.

Ördek eti ile yapmak isteyenler Ördek Yağlı Yufka tarifine bakabilirler.

İsterseniz aşağıdaki videodan tarife ulaşabilirsiniz.

MALZEMELER

20 adet tirit yufkası(yufkacılara tirit yapmak için kullanacağız derseniz yapıyorlar)

1 yağlı kaz(bizimki yaklaşık 5 kilo)

Tuz  

HAZIRLANIŞI

Öncelikli olarak kazın içindeki yağlar çıkarılır. Kaz fırın tepsisinin içerisine alınarak içi ve dışarısı iyice tuzlanır. Önceden 220 derecede ısıtılmış fırına kaz konulur yaklaşık 10 dk kadar pişirildikten sonra sıcaklık 180 dereceye düşürülür. Bu işlem sayesinde kavın derisinde ve kaşlarının arasında bulunan bütün yağların eriyerek tepsiye çıkması sağlanır. Kazın yağının büyük kısmı derisinde bulunur. Bu yağ tabakası kazı soğuklardan korur. Kaz fırında pişerken yufkalar sigara böreği yağar gibi üçgen şekilde kesilir. Yaklaşık 3 saat fırında pişirilir. Kazın yağının büyük kısmı çıktıktan sonra ben çok az su koyduğum düdüklü tencerede yaklaşık 30 dk kadar pişiriyorum böylece kaz eti tel tel ayrılacak bir kıvama geliyor. Kazın yağı bir tencereye alınır. Yufkalar 3 erli 4 erli şekilde alınarak kazın yağına bandırılır. Yağlı kısımları ters gelecek şekilde üst üste yığın haline getirilir. Bütün yufkalar yağa bandrıldıktan sonra sini ocağın üstüne alınarak kısık ayarda alt üst edilerek bütün yufkaların yağlanıp yağı emmesi sağlanır. Bu işlem sonunda kaz ekmekleri sininin kenarına alınır. Ortasına bulgur pilavı konulur ve en son olarak pilavın üzerine didiklenen kaz etleri konulur. Kaz ekmeği hazır. Herkese afiyet olsun. Umarım beğenirsiniz. Yorum yapmayı ve youtube kanalımızdan bizleri takip etmeyi unutmayın.  

Yorumlar