KEŞKEK NASIL YAPILIR

KEŞKEK NASIL YAPILIR
25 Nisan 2017 775 defa okundu 0 yorum

KEŞKEK NASIL YAPILIR

Keşkek en basit ve bir o kadar lezzetli bir yemek. Çok eski çağlardan beri buğdayın ehlileştirilmesi sonucu temel besinimiz oldu. Keşkek de buğdayın en sade halidir.

Bana göre iyi bir keşkek krema gibi bir kıvamda olmalı kesinlikle lapa gibi olmamalı. Ben genel olarak tavuk pişirmeyi seviyorum. Bugün sizlere sevdiğim ve bana göre mükemmel olan keşkeğin nasıl yapılacağını anlatacağım tabi ki siz sevdiğiniz şekilde yapabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

  • Kişi Sayısı:
    4 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    10 dakika
  • Pişirme Süresi:
    60 dakika

Malzemeler

Keşkek malzemeleri

2 bardak buğday

2 adet tavuk budu

tuz

Kimyon

Karabiber

3 kaşık domates salçası

2 kaşık tereyağı

Yapılışı

Keşkek Tarifi

Buğday bir gün önceden ıslatılır.

Düdüklü tencerenin içerisine buğday konulur ve üzerine tavuk butları içerisine ilave edilir. Üzerini geçene kadar su ilave edilerek tuz, kimyon ve karabiber serpilerek düdüklünün kapağı kapatılır.

Yaklaşık 45- 60 dakika kadar kısık ateşte pişirilir.

Keşkeğin dibinin tutmaması için pişme esnasında keşkek karıştırılmamalıdır.

Buğdaylar yumuşadığında tavuk butları çıkarılır.

Tavuk etleri didiklenerek kemiklerinden arındırılır. Didiklenen tavuk etlerinin yarısı yeniden buğdayların içerisine atılır.

Tahta bir kaşıkla keşkek karıştırılarak buğdayların nişasta keselerinin patlayıp kıvam alması sağlanır. Bu işlem esnasında çıkan nişasta yüzünden keşkek koyulaşmaya başlar bu nedenle arasa içerisine sıcak su ilave edilerek karıştırma işlemine devam edilir.

Tavuk etleri ve buğdaylar iyice ezilip krema kıvamına gelene kadar bu işleme devam edilir.

İstenilen kıvama geldiğinde sos yapılır. Sos için öncelikle bir sos tenceresinde tereyağ eritilir ve içerisine domates salçası ilave edilir ve bir kaç dakika kadar kavrulur.Salça kavrulduğunda içerisine bir miktar su ilave edilerek sos kıvamına getirilir.

Keşkek servis tabağına alınır ve üzerine kalan tavuk parçalarından konulur ve en üstüne salça sosu gezdirilerek servis edilir.

Keşkek hazır herkese afiyet olsun.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.