Keşkek Tarifi

Keşkek Tarifi
28 Mayıs 2015 1116 defa okundu 0 yorum

Keşkek Tarifi

Keşkek Nedir

Keşkek belkide tarihin en eski tariflerinden birsidir. O kadar rafine bir yemektir ki neredeyse her şey tamamen doğal halleri ile pişirilir. Anadolu’nun her yerinde keşkek tarifi ile karşılaşabilirsiniz. Anadolu ilk medeniyetlerin kurulduğu, aynı zamanda tarımın ilk olarak ortaya çıktığı yerdir. Bu nedenle buğdayın ham halinden yapılan keşkek tarih içerisinde bir yolculuk gibidir. Eski toplumların nasıl beslendiği hakkında bize oldukça iyi fikir verir.

Keşkek  Anadolu’da özellikle bayramlarda ve düğünlerde yapılan bir yemektir. Geleneksel olarak güveç içerinde fırına verilen buğday ve kemikli et veya tavuk ile yapılır neredeyse bu malzemelerden başka hiçbir malzeme katılmaz. Ancak ben keşkeğe biraz daha farklı bir dokunuş katmak istiyorum. Ben  güveç içerinde yapmak yerine düdüklü tencerede keşkek yapıyorum. Ayrıca keşkeğe çok yakıştığını düşündüğüm muskat ve parmesan ilave ediyorum.

Keşkek Malzemeleri

3 su bardağı buğday

1 bütün tavuk

Tuz, muskat

2 yemek kaşığı domates salçası

2 yemek kaşığı tereyağı

1 çay kaşığı kırmızı acı toz biber

Çok az maydanoz

Eski kaşar yada parmesan (Hiç yoksa taze kaşar)

Keşkek Nasıl Yapılır

Buğday bir gün önceden ıslanır.

Şiştiğinde düdüklü tencerede üzerini 3 parmak geçecek kadar su konulur.15-20 dk pişirilir.

Daha sonra içerisine bütün tavuk konulur.(Eğer tencereye sığmazsa parçalayabilirsiniz.) Su eksilmişse dibini tutmaması için sıcak su eklenir.

Yeterince tuz eklenir.(Burada önemli olan nokta pişme esnasında buğdayların karıştırılmamasıdır.

Eğer karıştırılırsa buğdayların içerisindeki nişasta açığa çıkar ve yemeğin altı yanar.)

Kapağı kapatıp kısık ateşte 20-25 dakika daha pişirilir. Yeterince piştiğini düşündüğünüzde yemeğin altı kapatılıp içerisindeki tavuk bir tepsiye alınır.

Tavuğun etleri kemiğinden ayrılır.Bu esnada tenceredeki buğdaylar sürekli karıştırılarak buğdayların ezilip içerisindeki nişastanın patlaması sağlanır.Bu işlem gerçekleştiğinde nişastadan dolayı yemek kremamsı bir kıvam almaya başlar.

Tercih edilen kıvama göre içerisine sıcak su ilave edilebilir.Karıştırma sırasında kemiğinden ayrılan etler ve çeyrek muskat rendesi buğdayın içine eklenerek karıştırmaya devam edilir.

İstenilen kıvama geldiğinde karıştırma işlemi sonlandırılır. ( Ben buğdayların biraz diri kalmasını ve daha kremamsı bir kıvamı tercih ediyorum.)

Keşkek Sosu

sos tenceresine tereyağı eritilip salça bir miktar kavrulur.Kırmızı acı toz biber eklenir.İçerisine iki yemek kaşığı su eklenerek sos kıvamına getirilir.  Keşkek sos ve eski kaşar rendesi ile servis edilir.

   AFİYET OLSUN…

Ziyaretiniz için teşekkürler.Yorumlarınızı bekliyoruz…

düdüklüde keşkek tarifi

keşkek tarifi

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.